تبلیغات
پارکور اهواز - Parkour Ahwaz - مصاحبه ،محمد غلامی، بهرام عباسی ،با شبکه ،خبر گذاری، ایسنا
پارکور اهواز - Parkour Ahwaz
تنها باشگاه و تیم رسمی پارکور در اهواز
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


تنها باشگاه و تیم رسمی پارکور در اهواز
-------------------------------
هیجان واقعی را در پارکور اهواز تجربه کنید.
مازین جهان از پی دیدار میرویم، از بهر دیدن حیدر کرار میرویم
درب بهشت گرنگشایند به روی ما، یاعلی گوییم ز دیوار میرویم.
تلاش میکنم فلسفه پارکور در تفکر هر تراسوری جا پیداکند.

تراسور یعنی: قدم های اولیت با قدم های ثانویت فرق بکنه، یعنی وقتی به ارتفاعات مشکلات رسیدی، جامپ روف کنی و اونهارو فراموش کنی، وقتی به سد راه زندگی که رسیدی اگه طولانی باشه، کینگ کونگ بزنی و اگه بلند باشه مانکی والت ردش کنی، وقتی هم دنیا بخواد زمین بزنتت با یه رول زدن، سرتهش رو هم بیاری، و آخرش هم واسه اینکه نشون بدی هیچکس نمیتونه داغونت کنه، جلوی دیدگان روزگار یه وارو ارتفاع بزنی که چشمش دراد.
مخلص هرچی پارکور کاره.
منتظر نظرات، انتقادات و پیشنهادهای سازنده شما هستیم.

پارکور اهواز
تراسور محمد غلامی

مدیر وبلاگ : پارکور اهواز
نظرسنجی
نظر شما در مورد پارکور اهواز چیه؟


پارکور پر از نشاط، هیجان و استرس!


مصاحبه ،محمد غلامی، بهرام عباسی ،با شبکه ،خبر گذاری، ایسنا

شاید تصور این که بتوانید از موانع سخت بپرید، خیلی سخت و شاید حتی عذاب‌آور باشد اما با روی کار آمدن رشته ای به نام "پارکور" یا همان شهرنوردی دیگر پریدن از موانع سخت، دور از تصور نیست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خوزستان، پارکور رشته‌ای تقریبا ناشناخته است که هنوز آنچنان که باید در بین رشته‌های ورزشی ایران به دلیل محدودیت‌هایی که وجود دارد، جا نیفتاده است. در اهواز شش، هفت سالی است که گروهی از جوانان به صورت حرفه‌ای در این رشته فعالیت می‌کنند.

پارکور پر از نشاط، هیجان و استرس!


مصاحبه ،محمد غلامی، بهرام عباسی ،با شبکه ،خبر گذاری، ایسنا

شاید تصور این که بتوانید از موانع سخت بپرید، خیلی سخت و شاید حتی عذاب‌آور باشد اما با روی کار آمدن رشته ای به نام "پارکور" یا همان شهرنوردی دیگر پریدن از موانع سخت، دور از تصور نیست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خوزستان، پارکور رشته‌ای تقریبا ناشناخته است که هنوز آنچنان که باید در بین رشته‌های ورزشی ایران به دلیل محدودیت‌هایی که وجود دارد، جا نیفتاده است. در اهواز شش، هفت سالی است که گروهی از جوانان به صورت حرفه‌ای در این رشته فعالیت می‌کنند.

پارکور یا هنر تغییر مکان دادن، یک هنر با ماهیت فرانسوی است که هدف آن رفتن از نقطه الف به نقطه ب در کارآمدترین و سریع‌ترین حالت ممکن با استفاده از توانایی‌های بدن است. این هنر برای این به وجود آمد که به شخص کمک کند تا در مواقع ضروری از موانع، از صخره و شاخه‌ی درختان گرفته تا دیوار و ریل‌های خیابانی، برای حفظ جان خود عبور کند.

پارکور نزدیک به 10 سال است که در ایران شروع به کار کرده است و در اهواز نیز از سال 86 بود که نبض این رشته توسط گروهی علاقه‌مند شروع به زدن کرد. محمد غلامی اولین فردی بود که در اهواز شروع به فعالیت در این رشته کرد و پس از او هم بهرام استادعباسی زیر نظر وی شروع به کار کرد و اکنون این دو جوان خوزستانی که متولد 69 هستند، توانسته‌اند فعالیت خود را گسترده‌تر کنند و آن را به سایر علاقه‌مندان این رشته آموزش دهند.

مدتی پیش بود که مطلع شدم این گروه جوان با انگیزه‌های بسیار در حال فعالیت در این رشته هستند. برای اینکه از نزدیک با این رشته که شاید خیلی‌ها هنوز نام آن را هم نشنیده باشند، آشنا شوم به سالن قدیمی نامجو اهواز رفتم. وارد سالن که شدم گروهی تقریبا 25 نفره را دیدم که مشغول گرم کردن خود بودند. سنین مختلفی هم در بین این گروه علاقه‌مند دیده می‌شدند، از هفت، هشت ساله تا بیست ساله.

پس از این‌که گرم کردن ورزشکاران این رشته زیر نظر دو مربی جوان خود یعنی غلامی و استادعباسی به پایان رسید، ابزار تمرینی خود یا همان باکس‌ها را به میانه‌های سالن آوردند تا تمرینات خود را آغاز کنند. من نیز در این فاصله با این دو مربی جوان به گفت‌وگو پرداختم؛ آنها از این رشته و سختی‌هایی که برای تسلط بر آن کشیدند، گفتند.

در اولین سوال از آنها خواستم که "پارکور" را معرفی کنند که استادعباسی شروع به صحبت کرد و گفت، "پارکور یعنی عبور از موانع یا شهرنوردی، که شامل دو نوع عبور از موانع با حرکات نمایشی و بدون حرکات نمایشی است که ما در این سالن هر دو نوع را آموزش می دهیم."

غلامی هم وارد صحبت شد و بیان کرد، "این رشته توسط "ریموند بل" فرانسوی پایه‌گذاری شد. او یک سرباز بود که در جنگ ویتنام به دنبال یک روش مناسب برای تعقیب و فرار بود و بعدها نیز فرزندش "داوید بل" که یک آتش‌نشان بود این رشته را به صورت مدون درآورد و بنیان‌گذار آن لقب گرفت. او در حین کار مشکلی برایش پیش آمد و با استفاده از شیوه‌های پارکور آن را برطرف کرد و از همان جا بود که به او لقب تراسور دادند و به همین دلیل است که به شخصی که از اصول این رشته استفاده می‌کند، تراسور می‌گویند. البته باید بگویم کسی که این ورزش را انجام می‌دهد قرار نیست همیشه از آن در زندگی خود استفاده کند."

استادعباسی که به نظر می‌رسید دل پری از بی مهری‌ها دارد، خیلی سریع به کم توجهی‌ها و مشکلات این رشته اشاره کرد و گفت "وسایل‌مان کم است و باتوجه به همین موضوع، آسیب دیدگی‌ها هم زیاد می‌شود. این ورزش به تجهیزاتی برای تمرین نیاز دارد که ما متاسفانه تمام این وسایل را در اختیار نداریم. این سالن را هم اجاره کرده‌ایم و در اینجا تمرین می‌کنیم. تجهیزاتی هم که در سالن برای تمرین و آموزش وجود دارد، خودمان تهیه کرده‌ایم و کسی از نظر مالی کمکی به ما نکرده است."

وی ادامه داد "این رشته باید تحت نظر هیات ورزش‌های همگانی باشد و ما هم به هیات همگانی مراجعه کرده‌ایم ولی متاسفانه کاری برای ما انجام نداده‌اند. آنها به ما گفتند که یک نشریه و یک کلیپ از این رشته جهت معرفی آن تهیه کنید که ما این ‌کار را انجام دادیم ولی تاکنون اقدامی جهت کمک به ما و معرفی بیشتر این رشته نشده است."

غلامی بیان کرد: "متاسفانه آن استقبالی که باید از سوی مسوولان از این رشته صورت بگیرد، تاکنون وجود نداشته است. چندین بار هم به اداره‌کل ورزش و جوانان استان مراجعه کرده‌ایم ولی هیچ کمکی به ما نکرده‌اند. می‌گویند این رشته خطرناک است ولی به نظرم رشته های خطرناک تر از پارکور هم وجود دارد که از آن جمله می‌توان به فوتبال اشاره کرد. پارکور ورزشی است که هنر حرکت کردن را به ما یاد می دهد و به ما می گوید که چگونه انرژی درونی و هیجان مان را کنترل کنیم."

وی افزود "زمانی که کارمان را در این رشته آغاز کردیم، نیروی انتظامی به دلیل اینکه با این رشته آشنا نبود، به کار ما ایراداتی می‌گرفت ولی در ادامه با آشنا شدن با این رشته و تعاملی که با آنها برقرار کردیم، مشکلات برطرف شد. خودمان هم اطلاعاتی درباره این رشته در وبلاگ مان در اختیار علاقه‌مندان قرار دادیم و آرام‌آرام سعی کردیم این رشته را به جامعه معرفی کنیم ولی در واقع مشکل ما همان عدم‌حمایت است."

استادعباسی درباره مدت زمان شروع فعالیت‌شان توضیح داد: "غلامی نزدیک به هفت سال است که در این رشته کار می‌کند و من هم کارم را زیر نظر او شروع کردم و می‌توان گفت که من هم نزدیک به هفت سال است که در این رشته فعالیت می‌کنم و آموزش نیز می‌دهم."

استادعباسی درخصوص علاقه‌مندی‌اش به این رشته گفت: "من قبل از این که وارد این رشته شوم، فوتبالیست بودم و در تیم رده‌های سنی پایه فوتبال فولادخوزستان فعالیت داشتم اما به دلایلی این رشته را کنار گذاشتم. من به دنبال رشته ای بودم که هیجان آن بسیار باشد که خوشبختانه با پارکور که هیجان آن خیلی زیاد است، آشنا شدم و در آن فعالیتم را آغاز کردم."

غلامی هم در این خصوص عنوان کرد "رشته اول من تکواندو بود. یکی دو سال هم در این رشته کار کردم و پس از آن هم به رشته کاراته رفتم که دارای کمربند مشکی این رشته نیز هستم ولی در ادامه‌ی راه با شناختی که از رشته پارکور به دست آوردم به این رشته علاقمند شدم. من هنوز از کاراته دلسرد نشده‌ام ولی علاقه‌ام به پارکور به دلیل این که در این رشته با مشکلات می‌توان دست و پنجه نرم کرد، بیشتر است."

آنها درباره این که این رشته در زندگی‌شان چقدر کاربرد داشته است هم گفتند. استادعباسی در این خصوص بیان کرد "پارکور بسیار به کار من آمده است و توانسته‌ام با وجود این رشته، از پس مشکلاتی که برایم به وجود آمده است، برآیم."

غلامی هم در این زمینه به خاطره‌ای اشاره کرد و گفت "ما در یک آپارتمان زندگی می‌کنیم و یک روز در خانه همسایه ما که طبقه دوم است، آتش‌سوزی رخ داده بود و درب‌های خانه همسایه مان در پی این آتش‌سوزی قفل شدند و بچه کوچکی هم در خانه بود که من با استفاده از شیوه‌های این رشته، توانستم از طبقات آپارتمانمان بالا بروم و کمک کنم. به هر حال این رشته در جاهایی به دردم خورده است."

آن‌ها از انتظارشان از مسوولان هم گفتند. غلامی عنوان کرد" این رشته نیازمند یک فضای آموزشی است. اداره‌های کل ورزش و جوانان استان‌های دیگر مانند قزوین، فارس و اصفهان، یک فضای مناسب را برای این رشته آماده کرده‌اند و ما هم انتظار داریم که مسوولان استان چنین فضایی را برای فعالیت ما در این رشته در نظر بگیرند. این رشته در تهران هم فعال است و به تازگی باشگاه پارکور بانوان هم راه‌اندازی شده است ولی متاسفانه ما در استان حمایت نمی‌شویم. برخی‌ها می گویند این رشته ممنوع است، سوال من این است که اگر ممنوع است، چرا استانی مانند اصفهان فضایی را برای این رشته آماده و فراهم کرده است؟"

استادعباسی هم گفت "از مسوولان می خواهیم که به ما کمی توجه کنند. ما نیاز به یک سالن داریم که بتوانیم با داشتن تجهیزات اختصاصی و استاندارد، کارمان را انجام دهیم تا آسیب‌های موجود در این رشته هم کاهش پیدا کند."

استادعباسی درخصوص اینکه آسیب‌ها و عدم‌حمایت‌ها در دلسردشدن‌شان از ادامه فعالیت در این رشته تاثیر داشته است یا خیر گفت "مشکلات بسیاری برای من به وجود آمده است ولی این آسیب‌ها و عدم حمایت‌ها باعث دلسرد شدنم نشده است، چرا که این مسیر من است و این مسیر برای من مشخص شده است و چه حمایت شوم و چه نشوم، آن را ادامه می دهم. البته کسانی بوده‌اند که دلسرد شده‌اند و این رشته را کنار گذاشته‌اند."

غلامی نیز در این باره بیان کرد "من در این رشته دچار آسیب‌های بسیاری شده ام ولی خودم را مقصر می‌دانم، چرا که به نکات لازم توجه نکرده بودم. من نیز از عدم حمایت‌ها و آسیب‌هایی که دیده‌ام، دلسرد نشده‌ام، چرا که در حال طی کردن هدفی هستم."

غلامی از آرزویش هم گفت "آرزوی‌مان در واقع یک درد دل است؛ با توجه به این که قانونی برای این رشته در اهواز و استان ما تعریف نشده است، متاسفانه هر کسی خود را یک مربی می‌داند و شروع به تمرین دادن علاقمندان به این رشته کرده و صدمات بسیاری به خود و علاقه‌مندان وارد کرده و این یک معضل شده است. ای کاش از این ورزش کمی حمایت صورت می‌گرفت و به جای اینکه افرادی غیراصولی در این رشته کار کنند، می‌توانستیم یک باشگاه تاسیس کنیم و همه دست به دست هم، این رشته را در استان توسعه می‌دادیم. پارکور رشته‌ای است که در یگان ویژه و آتش‌نشانی خیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد."

استادعباسی نیز آرزوی‌اش اختصاص سالنی به این رشته در اهواز است.

به گزارش ایسنا، این‌که اشتیاق به عبور از موانع کوتاه و بلند و پریدن از جایی به جای دیگر دارید، دلیل بر این نمی‌شود که بتوانید به راحتی و بدون تمرین و آموزش این کار را انجام دهید. پارکور رشته‌ای پرهیجان و البته سخت است که تنها با تمرین اصولی و افزایش مهارت می‌توان در آن به موفقیت رسید. پارکور، کاربردهای بسیاری در زندگی اجتماعی دارد که با معرفی بیشتر این رشته، نمود این کاربردها بیش از پیش خواهد بود.

گزارش از پریسا زنگنه‌منش خبرنگار ایسنای منطقه خوزستان

انتهای پیام


منبع خبر: http://isna.ir/fa/news/93040100466/

خبرگذاری ایسنا

کد خبر: کد خبر: 93040100466

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱ تیر ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۰جهت مشاهده بیوگرافی و شماره تماس مربی پارکور اهواز اینجا کلیک کنید

مشاوره رایگان توسط مربی تخصصی پارکور اهواز
نوع مطلب : مرکز استان، مناسبتی، شخصی، پارکور اهواز، معرفی گروه ها، 
برچسب ها : مصاحبه، محمد غلامی، بهرام عباسی، خبر گذاری، ایسنا، مربی،
لینک های مرتبط :
پارکور اهواز
یکشنبه 1 تیر 1393
دوشنبه 9 شهریور 1394 01:31 ق.ظ
اقا بهرام سلام من از باشگاه اقای معلی هستم اینا یه مشت ادم عقده ای هستن عقده دارن یکی باشون مصاحبه کنه
شنبه 14 تیر 1393 08:36 ب.ظ
بهرام و احسان هویت مجهولی ندارن آقای مربی ضمنا خوبه آدم یاد بگیره هر حرفیو هر جا نزنه در ضمن همین که نظرتو پخش کردن خودش گواه خیلی چیزاست
پارکور اهوازواقعا باید تاسف خورد از منطق برخی ها
ولی این ها مهم نیستند، مهم همیشه شماهایی بودید که پشتیبانمون بودید
شنبه 14 تیر 1393 08:28 ب.ظ
خجالت هم خوب چیزیه یه عده طرز نظردادن هم بلد نیستن
پارکور اهوازمتاسفانه بله، ولی مهم نیستند.
خوب کسی که ناراحته میتونه بشکل دیگه ای هم شکایتش رو نقل بکنه نه اینطوری که قصد تخریب داشته باشن
دوشنبه 2 تیر 1393 02:58 ب.ظ
بهرام کیه احسان کیه
هردوشون یمشت هفتین که فقط دنبال معروف شدن
هیچی هم بارشون نیست
پارکور اهوازتاسف میخورم که بعضیا حتی پیشرفت کسی رو نمیتونند ببین
معروفیت به این نیست که تو روزنامه و مجله اسممون در بشه
پس باور کن داری اشتباه میکنی
دوشنبه 2 تیر 1393 02:56 ب.ظ
میدونستی تو حق مارو خوردی و داری خودت رو معروف میکنی
تو کی باشی که بیان ازت مساحبه کنن
مرتیکه نفهم تو یه حرکت ساده هم نمیتونی بزنی مربی هستی هاهاهاهاها
تو اینم نیستم مطمون باش کاری میکنیم که دیگه اسمی ازت نیاد
پارکور اهوازتو اگر مرد بودی اسمت رو مینوشتی تا ببینم کی هستی اینطوری گستاخانه بامن صحبت میکنی
چشم پیشرفت کسی رو ندارید شما
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای پارکور اهواز - Parkour Ahwaz محفوظ است